TURISTIČNA SEZONA 2021 V OBČINI LJUBNO
Vabljeni k branju letošnjega poročila delovanja TIC Ljubno ob Savinji in analizi turistične sezone 2021, v kateri smo na kratko povzeli tudi odgovore turističnih ponudnikov na anketna vprašanja. Na dnu strani najdete celoten pdf dokument TRAJNOSTNO POROČILO za leto 2022.
Delo TIC-a Ljubno ob Savinji se je v letu 2021 osredotočalo predvsem na:
- Priprava, oblikovanje novih promocijskih materialov (zgibanka za izposojo koles in e-koles, zgibanka kolesarskih povezav ZSD, Mini kolesarski zemljevid Ljubnega, zgibanka Flosarska zbirka, zgibanka Občina Ljubno, razglednice kraja; grafično oblikovanje turističnih ponudb …)
- Priprava, oblikovanje, tisk turistične signalizacije (table ob Savinji: Zeleni napotki za obiskovalce, osnutki označitve lokalnih tematskih kolesarskih poti, označitev in signalizacija novega Kulturno-Poslovnega Centra, cenik najema prostorov KPC, cenik muzejskih zbirk, tisk panoramske table za nov TIC);
- Priprava, oblikovanje in tisk drugih informativnih materialov (Županov novičnik, Novičnik za turistične ponudnike, čestitke in voščila, Vozni red poletnih avtobusnih linij, Maraton Alpe Scott, oglasi in prispevki v medijih …)
- Spomladanska čistilna akcija vseh društev v Občini Ljubno;
- Priprava in oblikovanje turističnih programov ter pedagoških programov za osnovne šole;
- Priprava elaborata za označitev lokalnih kolesarskih poti (Po Savini, Po Planini, Po Primožu, Po Teru, Po dolini) ter oblikovanje osnutkov označevalnih tabel;
- Ureditev spletnega zemljevida kolesarskih poti v Občini Ljubno: GPX snemanje poti, analiza možnosti, fotografije, opisi poti. Kolesarske v občini Ljubno so dosotopne na spletni strani BIKEMAP.NET na >> TEJ POVEZAVI <<
- Vključevanje v projekte in izvajanje projektov (priprava opisov in urejanje podatkov za pripravo Planinskega zemljevida Raduhe, Smrekovca, Pece (PZS), analiza terena in priprava gradiva za nov Zemljevid tematskih in pohodniških poti po ZSD, analiza terena in priprava gradiva za Zemljevid kolesarskih poti po SAŠA regiji, sodelovanje pri pripravi in izvajanju produkta Počitniška doživetja v Savinjski, sodelovanje in priprava gradiv za skupne promocijske objave na spletni strani Visit Savinjska: priprava opisov planinskih in sprehajalnih poti v občini s fotografijami in GPX posnetki, sodelovanje na sestankih SAŠA ORA, sodelovanje pri projektu Bosonoga pot …);
- Promocijske aktivnosti: online turistični sejem ITB Berlin, radijska oddaja Radio Maribor - Malo naokrog, televizijska oddaja RTV Dobro jutro, VTV televizijska oddaja Mišmaš, soorganizacija dogodka Prihod olimpijske bakle, Moja dežela - lepa in gostoljubna … );
- Urejanje turistične takse za leto 2020 (odpravljanje neskladnosti) in 2021 ter analiza nočitev;
- Spletno srečanje turističnih ponudnikov v občini (februar 2021);
- Urejanje in vodenje spletne strani Občine Ljubno ter večja promocija občine in komunikacija preko spletnih strani in družbenih omrežij (FB stran TIC Ljubno ob Savinji, spletna stran Občine Ljubno);
- Fotografiranje ter analiza naravnih in kulturnih znamenitosti po terenu za promocijske namene;
- Zelena Shema Slovenskega turizma – urejanje, posodabljanje platforme, aktivnosti v zvezi z ZSST, sodelovanje na izobraževanjih in webinarjih;
- Pomoč pri pridobitvi prvega certifikata Green Key v občini;
- Zaključek priprav in izid Turističnega kataloga Občine Ljubno;
- Selitev in urejanje novih prostorov TIC Ljubno ob Savinji v novem Kulturno-Poslovnem Centru Ljubno;
- Ureditev nove zbirke Ljubenskih cvetnonedeljskih potic (donacija družine Atelšek);
- Pričetek priprav na ureditev razstave Krištof Velikan;
- Priprava, organizacija, vodenje in oglaševanje dogodkov v novem Kulturnem domu in Kongresnem Centru KLS: Občinski praznik, otvoritev KPC, Besedičica, protokolarni obiski, Dan odprtih vrat za starejše občane, Dan odprtih vrat za tur. ponudnike v Občini Ljubno, Teden otroka - obisk vseh oddelkov OŠ Ljubno, študijska tura turističnih ponudnikov ZSD, interni najemi dvorane različnih podjetij, LAS skupščina, Komemoracija, Večer vokalne glasbe, Špas Teater, tridnevne praznične delavnice za otroke.
- Ureditev spletnega koledarja dogodkov Kulturno-Poslovnega Centra Ljubno, integracija na spletno stran;
- Izposoja koles in e-koles;
- Vodenje skupin: muzejske zbirke, skakalnica, Fašunova hiša, Preužitkarska hiša in prireditveni prostor Vrbje, pešpot Ob Savinji …
- Priprava in analiza anket o turizmu za tur. ponudnike, prebivalstvo, obiskovalce;
- Pomoč v tekmovalni pisarni na silvestrski turneji v ženskih smučarskih skokih.
REKORNO ŠTEVILO NOČITEV
Število nočitev v Sloveniji (vir: STA) je bilo najvišje v letu 2019, kar pa za Ljubno ne drži. Na prvem mestu glede števila nočitev v Občini Ljubno je presenetljivo letošnje leto 2021 s kar 22.421 nočitvami samo do konca novembra. Na drugo mesto se uvršča leto 2019 (20.584 nočitev), na tretje mesto pa prvo koronsko leto 2020.
Začnimo s … korono.
V prvem koronskem letu 2020 smo zabeležili kar 19.238 nočitev. Pri tem je potrebno upoštevati stroge pogoje za prehod meje (90% domačih gostov) in spomladansko karanteno v letu 2020, ki je trajala od marca 2020 do sredine maja 2020. Z mesecem novembrom 2020 je prišlo do ponovno razglašene epidemije in je bila odrejena prepoved gibanja. Zaradi tega smo od zaprtja države do konca leta 2020 imeli zgolj nekaj več kot 100 nočitev in sicer samo za poslovne subjekte.
V novembru 2020 smo med ponudniki nastanitev naredili spletno anketo s katerimi smo potrdili oziroma ovrgli nekatera ugibanja glede sezone 2020, izvedeli pa smo tudi številne zanimive informacije. Zasedenost kapacitet v 2020 je bila podobna letu 2019, a se struktura gostov tako zaradi prepovedi oz. omejenega gibanja po Evropi in svetu kot tudi zaradi turističnih bonov zelo spremenila. Večina obiskovalcev, ki so sicer v največjem številu prihajali iz J. Primorske, Osrednje Slovenije z Ljubljano, ter iz Štajerske in Prlekije je koristilo turistične bone. Turistični ponudniki so večinsko prepričani, da so gostje Ljubno obiskali ravno zaradi turističnih bonov. Tuji trgi, za katere smo zanimivi so v največji meri Nemčija, Avstrija, Italija, Češka in Hrvaška. Največ zanimanja je bilo za označene kolesarske poti, označene tematske in sprehajalne poti, označene pohodniške poti, največje povpraševanje je bilo po dodatni turistični infrastrukturi v kraju ali okolici, želeli so si raziskovati kraji in njegovo bližnjo okolico. Ravno turistična infrastruktura (kolesarske, sprehajalne in pohodne poti) so tisto, kar turistični ponudniki najbolj pogrešajo. Poraba plastike zaradi Covid-19 ni bila pretirana, saj so ponudniki uspeli najti druge rešitve. Korona situacija ponudnikom ni dala dodatno misliti o kratkih dobavnih verigah, saj so v 50% že prej delovali na ta način, večina ponudnikov ima hrano in pijačo iz lokalnega okolja. Več kot polovica nastanitvenih objektov je v jeseni 2020 zaprlo vrata.
Kaj pa letos?
Kot lahko vidimo v zgornji tabeli, se je leto 2021 zaradi ukrepov začelo zelo slabo, predvsem mesec marec je bil v primerjavi s prejšnjimi leti, pa tudi v primerjavi s prejšnjimi korona meseci ekstremen, saj so bila potovanja praktično prepovedana. Kako uspešna pa je sicer bila letošnja sezona vidimo po številu nočitev, saj se je v vsakem izmed poletnih mesecev št. nočitev povečalo za kar 1000!
V mesecu avgustu 2021 smo zaznali največji obisk do sedaj, porušen je bil rekord nočitev iz leta 2019, saj smo zabeležili kar 8.131 nočitev. Statistično lahko rečemo, da je v kraju z zgolj 2500 prebivalci bilo skozi cel mesec avgust kar 262 turistov nočevalcev dnevno. Kot zanimivost naj omenimo, da to pomeni dodatnih 15.265 m3 porabljene vode in 262 kg odpadkov dnevno (Vir: SURS 2020 in UNEP).
Razveseljivi so podatki o številu prihodov turistov v spodnji tabeli, kjer v zadnjih dveh letih opažamo upadanje, kar upoštevajoč podatke o št. nočitev (ki pa rastejo) pomeni, da smo na dobri poti doseganja enega izmed ciljev trajnostnega turizma: zmanjšanja števila prihodov turistov in podaljšanje števila nočitev. Prav tako zaznavamo podaljševanje poletne sezone v jesenske mesece: če pogledamo število nočitev v septembru in oktobru lahko opazimo trend povečanja števila nočitev (razen oktobra v koronskem letu 2020) kar pomeni, da smo na dobri poti k naslednjemu cilju trajnostnega turizma: desezonalizaciji. Mesec december 2021 nam je zaradi novoustanovljene silvestrske turneje v smučarskih skokih prinesel kar 882 nočitev, čeprav so tekme bile izpeljane brez gledalcev.
Vsekakor moramo razmišljati v smeri, da bomo tem gostom, ki se vse pogosteje odločajo za (čedalje) daljše počitnice na Ljubnem, omogočili kvalitetno preživljanje časa in zadostno število aktivnosti.
*Št. prihodov pomeni št. oseb, ki so nočevale v Občini Ljubno ne glede na število nočitev teh oseb
Številčnejši prihod turistov smo tudi v TIC Ljubno zaznali s 17.5.2021, ko so nas pričeli obiskovati domači gostje na enodnevnih izletih. Še vedno so namreč veljali strogi ukrepi, veliko ponudnikov (kar 65% na Ljubnem) pa se je zaradi negotovosti in stalnih sprememb pravil odločilo vsaj do konca maja ostati zaprti. Nato je, predvidevamo da zaradi rahljanja ukrepov za prestop meje, večje precepljenosti, ponovne možnosti letalskih potovanj, na prehodu iz meseca maja v začetek meseca junija bilo opaženo neko zatišje obiskovalcev v TIC Ljubno. To se je do sredine meseca junija zelo spremenilo, saj je TIC v povprečju dnevno obiskalo 10 obiskovalcev.
Letos smo v TIC Ljubno zaznali veliko večje število tujcev kakor lansko leto, predvsem Italijanov, Francozov, (ribiči), Nemcev, Nizozemcev (predvsem aktivne družine ki si želijo kolesarjenja in hribov), Madžarov in Hrvatov. Torej v celoti z avtom dostopen trg srednje in zahodne Evrope. Veliko je turistov, ki s sabo pripeljejo kolesa. Največje zanimanje je jasno za outdoor aktivni turizem – kolesarske poti, sprehajalne poti in lažje pohodniške poti z lepimi razgledi. Prav tako je izredno veliko povpraševanje po aktivnostih za družine (brez predhodnih rezervacij!).
Število ponudnikov tur. nastanitev se z leti počasi zvišuje. V štirih letih se je število ponudnikov namestitve iz 20 povečalo na 24. Pojavljajo se pretežno namestitve v obliki privatnih sob v samostojnih hišah, apartmajih in samostojnih počitniških objektih. Leta 2017 je bilo v občini 20 ponudnikov namestitev, v letu 2020 pa 24.
Turistična in promocijska taksa (T&P taksa), ki jo plačajo gostje za nočitev v Občini Ljubno, znaša:
2,00 €/osebo na noč za vse odrasle osebe;
1,00 €/osebo na noč za otroke od 7. do 18. leta, za mlade od 18. do 30.leta za nočevanje v mladinskih prenočiščih (IYH) ter za vse odrasle osebe, ki v občini nočujejo 6 ali več noči zapored. Od tega znaša delež turistične takse 1,60 €/noč na osebo in pripada občini ter promocijska taksa, ki je namenjena Slovenski turistični organizaciji (STO) za promocijo turizma v Sloveniji 0,40 €/noč na osebo. Ponudniki turističnih nastanitev morajo skupno takso (T & P) nakazati na TRR Občine, od koder se promocijska taksa avtomatsko odvede na račun STO.
V mesecu septembru smo s strani Razvojne agencije SAŠA ORA dobili Karto tematskih in pohodniških poti v Zgornji Savinjski dolini, ki jo lahko turistični ponudniki brezplačno prevzamete v TIC-u.
To pa še ni vse, v letošnjem letu smo s skupnim sodelovanjem občin Velenje, Črna na Koroškem, Ljubno in Šoštanj, planinskih in drugih lokalnih društev, PZS, Zavodom RS za varstvo narave in NZ Smrekovec za naše območje pridobili odličen zemljevid za raziskovanje priljubljenih in manj znanih vrhov in sten nad Zgornjo Savinjsko dolino (Luče, Ljubno, Mozirje), Šaleško dolino (Velenje, Šoštanj, Topolšica, Vinska gora), Slovenj Gradcem in zahodni delom Koroške (Kotlje, Mežica, Črna na Koroškem) ter številne druge, skrite a zato nič manj markantne ali razgledne vrhove: Dleskovec, Križevnik, Golte, Ramšakov vrh, Paški Kozjak, Travnik, Topica, … Na planinskem zemljevidu Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora- 1 : 30.000 najdemo, poleg planinskih poti in planinskih koč, številne ostale koristne informacije, kot so urejena parkirišča, postajališča javnih prevoznih sredstev, gostišča, turistične kmetije, naravne in kulturne znamenitost, športni objekti v naravi (plezališča, vzletišča jadralnih padalcev, ipd.) in še kaj. Planinski zemljevid je na voljo v spletni trgovini Planinske zveze Slovenije po ceni 8€.
V kratkem pričakujemo še Karto kolesarskih poti SAŠA regije, ki je sicer v spletni obliki že dostopna na: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1vzRdlAu4lksCI1DBYEvB4SrX-7WlqW70&ll=46.316898910560965%2C14.863551585221506&z=14 in na mobilni aplikaciji SAVINJSKA2GO.
DOGAJANJE V NOVEM KULTURNO-POSLOVNEM CENTRU LJUBNO
Od otvoritve, ki je bila 29. septembra 2021 je novi muzejski zbirki: interaktivno flosarsko zbirko in zbirko ljubenskih cvetnonedeljskih potic obiskalo že 900 obiskovalcev. V večji meri je šlo za večje skupine, ki so si na Ljubnem ogledale še Skakalni center Savina in Fašunovo hišo.
V decembru smo v novem Kulturno-Poslovnem Centru imeli 4 dogodke v sklopu Veselega decembra. Več si preberite v prispevku na >> TEJ POVEZAVI <<
V letu 2022 bomo praznovali 100 obletnico delovanja Kulturnega društva Ljubno ob Savinji, ki bo tekom celega leta pripravljalo različne dogodke. Spremljajte KOLEDAR DOGODKOV NA >> TEJ POVEZAVI <<
KRATKA ANALIZA ANKETE O TURIZMU 2021
Spletno anketo je sicer odprlo 21 od 24 ponudnikov, a jo je končalo samo 11 tur. ponudnikov. Poslana jim je bila na e-mail naslove, deljena je bila na Facebook strani TIC Ljubno ob Savinji ter objavljena na spletni strani Občine Ljubno.
Večina anketiranih ponudnikov se s turizmom ukvarja že več kot 10 let in ima v povprečju 20 nastanitvenih kapacitet. Letošnjo zasedenost kapacitet v 50% primerjajo z lansko (2020), v 25% pa ocenjujejo, da je bila boljša kot 2020 in slabša kot v letu 2019.
Kar 58% ponudnikov je vrata odprlo šele po 15.6.2021, kar lahko povezujemo s slabim obiskom v TIC Ljubno v tem času. Velika večina gostov je koristila turistične bone. 75% anketiranih je tudi v jesenskih in zimskih mesecih tega leta sprejemalo rezervacije.
Ribiči, družine in mlajši pari brez otrok, najpogosteje iz Osrednje Slovenije, J. Primorske in S. Primorske ter iz držav: Nemčije, Nizozemske in Italije so prevladujoči segment, ki je počitnikoval na Ljubnem.
Turistični ponudniki se zelo strinjajo s trditvijo, da se je zanimanje domačih gostov za preživljanje dopustov v Sloveniji povečalo. BON21 ocenjujejo zelo pozitivno, bon 2020 pa malce slabše. Delovanje TIC Ljubno ob Savinji v 55% ocenjujejo kot odlično, v 9% zelo dobro v 36% pa dobro.
V prihodnosti si želijo:
- Več sodelovanja
- Atraktivne ponudbe (urbanih elementov v prostoru): zip line, otroška igrala v Vrbju, plezalno steno ali druge rekreativne elemente, klopi, koše za smeti
- Hitrejši razvoj infrastrukture, prijaznejšo ponudbo za goste
- Boljšo cestno infrastrukturo do ponudnika
- Več vrhunske ponudbe
- Enakopravne obravnave vseh ponudnikov
- Kolesarske poti
- Čimprejšnjo rešitev zdravstvene situacije ter skupni zagon dobro zastavljene turistične zgodbe Ljubnega
Podrobnejšo analizo rezultatov anketiranja bomo pripravili v januarju 2022.