Ljubno kot trajnostna turistična destinacija
Prelepa dolina reke Savinje je svojo pot na področju turizma kazala že v preteklosti. Posebej pomembno obdobje je bilo v času letoviščarjev v drugi polovici 20. Stoletja. Gre za pomembno prelomnico, saj so se že takrat domačini začeli ukvarjati in predvsem pravilno organizirati pri sprejemu in nudenju prenočitvenih kapacitet za potrebe turizma.
Občina Ljubno se razprostira na področju več kot 79 km2 in šteje nekaj manj kot 2.600 prebivalcev. Prav razgibana pokrajina, ki na eni strani nudi prelepo reko Savinjo in z njo povezan ribolov ter možnost adrenalinskih športov (kajak, kanu, raft,…), na drugi strani pa prečudoviti vrhi z odličnimi razgledi, kar vabijo obiskovalce, da preživijo kakšno urico, dan ali teden. Več kot 95% naravnih in kar 27% le teh je zavarovanih kaže na dober in predvsem spoštljiv odnos domačinov do narave in naravnih bogastev, katerih v destinaciji ne manjka. Prav ta skrb in ocena 9,1 na portalu http://www.zoover.com, kaže na dejstvo, da turizem nima večjih vplivov na naravo.
Trud, lokalne skupnosti, po ohranjanju narave in njenih danosti, ki so v tem prelepem kotičku sveta zelo vidne pa se odraža skozi rezultate, ki jih destinacija dosega na vseh področjih. Eno takih je gotovo skrb za čisto vodo in za pravilno čiščenje odpadnih voda. Več kot 53% odplak se pred odvajanjem očisti do sekundarne stopnje in zelo pozitiven je podatek, da se ta odstotek iz leta v leto povečuje. Tudi dejstvo, da se zbere več kot 38% trdnih odpadkov, ki so sortirani in pripravljeni za nadaljnjo predelavo je velik korak proti cilju, da se loči vse odpadke. Destinacija je še do leta 2005 imela le zbiranje mešanih odpadkov in ni bilo ločevanja.
Glede na teren in poseljenost pa ima destinacija manjši problem pri sami mobilnosti, saj je avtomobil skoraj nujno zlo. Vsi koraki in želje po čim manjšem onesnaževanju, se v lokalni skupnosti dobro zavedajo ter poskušajo urediti čim več alternativnih možnosti za potovanje v in izven destinacije. Projekt postavitev električnih polnilnic in izposojevalnica koles (navadnih in električnih) je sigurno velik korak k ohranjanju lepot narave in skrbi za manjše onesnaževanje.
Destinacija predstavlja nekaj kar ni nastalo včeraj. Ima svojo zgodovino in ponosno se to pokaže že ob vstopu v samo destinacijo. Še bolje pa je to razvidno iz samih jeder posameznih naselij. Prav zato je podatek, da je v registru nepremične kulturne dediščine vpisana 101 stavba, tisti, ki kaže na pestro zgodovino same občine. Turizem, ki se iz leta v leto povečuje, pa posredno močno vpliva na obnovo te kulturne dediščine in ureditev vseh starih in mogoče že malo pozabljenih objektov, pročelij in predvsem v dogovoru z Zavodom za varstvo kulturne dediščine (v nadaljevanju ZVKD), tudi vračilo k osnovnem izgledu objektov. Marsikateri objekt je po obnovi in v dogovoru z ZVKD – soglasodajalec, postal bolj avtentičen in predvsem lepši, ter bogatejši.
Svetovni trend potovanj in iskanj novih lepot, velika mobilnost in predvsem možnost sili destinacijo, da se odziva in prilagaja na te trende. Prav gotovo je narava z vsemi svojimi danostmi, hkrati pa razvoj, pripeljal destinacijo k povečanju na kar 19 nastanitvenih objektih. Prireditve (Flosarski bal, svetovni pokal v smučarskih skokih, poletni Grand prix), ki so velika dodana vrednost za destinacijo in bližina Logarske doline pa omogočajo ljudem in ponudnikom, da so odlični in se že izboljšujejo. Prav ta odnos pa se kaže skozi oceno zadovoljstva obiskovalcev, ki je na spletni strani zoover.com ocenjena na 9,1.
Objava poročila o varnosti za državo Slovenijo pomeni dodaten povečan trend obiska in v destinaciji, kjer so skoraj vsaka druga vrata hiše odklenjena pomeni zaupanje pri turistih in njihov dober glas ter seveda vračilo v destinacijo. V destinaciji se ne beleži noben primer terorizma ali "sodobnega suženjstva".
Povezava destinacije in regije malenkost zaostaja za sodobno mobilnostjo, saj javni prevoz ni tako pogost in se pogreša povezavo z vlakom, ki je tukaj ni. Dejstvo, da je država s tretjo razvojno osjo približala avtocesto, prelepi zgornjesavinjski dolini, daje destinaciji dodatno možnost za še boljše trženje in predstavljanje, hkrati pa odgovornost, da danim možnostim pravilno in pravočasno ustrezno pristopi, ter poskrbi tako za pozitivne kot negativne učinke.
Prelepa pokrajina kar vabi obiskovalca, da se sprehodi po prečudovitih planinah, na urejenih in markiranih planinskih poteh, na lepo urejenih pohodniških poteh. Velika želja, ki zajema širši del destinacije in regije pa je ureditev kolesarskih poti. Projekti nastajajo in se bodo kmalu začeli izvajati, kar pomeni še dodano vrednost za našo prelepo Zgornjesavinjsko dolino.
Občina oz. destinacija Ljubno ima vse kar potrebuje, pravilen pristop domačinov in lokalne skupnosti pa je tisti, ki krasi destinacijo in jo predstavlja kot biser sredi naravne oaze.
Fotograifje: Tomo Jeseničnik