POJASNILA GLEDE MOŽNOSTI UPORABE GRADBENEGA ZAKONA V PRIMERU NARAVNIH IN DRUGIH NESREČ
Iz strani Skupnosti občin Slovenije smo prejeli obvestilo, da se ob naravni nesreči za učinkovito obvladovanje razmer lahko uporabi instrument nujnega začasnega objekta, ki je urejen v 4. členu Gradbenega zakona (GZ-1). Gre za objekt, ki se postavi za čas trajanja naravne in druge nesreče oziroma višje sile za obdobje do treh let. Skladnosti s prostorskimi akti za postavitev začasnega nujnega objekta pri tem ni treba zagotavljati.
Za izvajanje nalog iz pristojnosti občine se lahko postavi začasni nujni objekt, če tako odloči občinski svet, pri čemer se določi tudi čas postavitve takega objekta, ki ne sme biti dalji od treh let. Glede na začasnost rešitve opozarjamo, da bo v obdobju treh let potrebno poiskati trajno rešitev, kot sta obnova ali novogradnja.
Instrument, ki se lahko uporabi je tudi t. i. nujna rekonstrukcija, ki je nujna za zmanjšanje ali odpravo posledic naravnih in drugih nesreč. Izvajati se lahko prične le na podlagi prijave začetka gradnje na pristojni upravni enoti, pri čemer se z deli začne najpozneje v treh mesecih po naravni ali drugi nesreči.
Za izvajanje rekonstrukcije obstoječega objekta, pri katerem se lega, velikost, namembnost in zunanjost objekta ne spreminjajo, ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, mora pa biti izdelan projekt za izvedbo in drugi elementi prijave začetka gradnje, kar se opravi na pristojni upravni enoti. Za izvajanje nadzora mora biti imenovan nadzornik, opraviti je treba tudi zakoličbo objekta.
Dodatna pojasnila so na voljo na naslednjih povezavah: Določila gradbenega zakona, ki omogočajo takojšnjo sanacijo objektov po naravnih nesrečah in Možnost uporabe gradbenega zakona v primeru naravnih nesreč: začasni objekti in rekonstrukcija.