Ljubno
Naselje se prvič omenja l. 1247, leta 1442 pa se omenja kot trg. Omenja se tudi kot zibelka splavarstva, in je začetek splavarske poti v Savinjskih Alpah, ki je peljala vse do Črnega morja.
Prostorsko se je naselje oblikovalo okrog dveh trgov. Okoli prvega s cerkvijo sv. Elizabete (nastala po l. 1235) in prangerjem (sramotilni steber), ter celjskim mernikom (prostorninska mera za žito, približno 30 l) in okoli drugega, ob cesti v ljubenske Rastke.
Ljubno ob Savinji je postalo močno središče trgovine z lesom, okoli leta 1600 je bilo v tem kraju 9 žag in 3 strojarne (obrat za obdelovanje surove kože), ki so se ohranile vse do 2. sv. vojne.
Do danes je Ljubno ob Savinji še ohranilo svojo historično zasnovo trga, ki se je izoblikoval ob tako omenjenih dveh osrednjih trških prostorih. Ohranjena sta osnovna tlorisna zasnova naselja in gabarit (višina stavb).
Trg je ob cerkvi sv. Elizabete izgubil precej karakterističnega, tradicionalnega in arhitekturnega izraza. Pranger ne stoji več, prav tako ne celjski mernik, porušena je ena ključnih arhitektur trga - Juvanova hiša, na mestu katere je zdaj pozidana blagovna hiša.
Leta 2004 je občina s prispevki obnovila Fašunovo kmečko hišo, ki predstavlja eno najlepših ohranjenih arhitektur, v kateri je zdaj muzej.
Poleg Fašunove kmečke hiše, pa imamo poleg cerkva sv. Elizabete, lepo obnovljeno Petkovo hišo v kateri je muzej flosarske zbirke.
V bližnjem zaselku Ljubnega se ob reki Savinji nahaja Budnova žaga, ki jo je nekoč poganjala rečna moč Savinje, zdaj pa deluje le še kot muzej.
V bližini žage se nahaja tudi Ribiški dom, ki v sezonskem delu leta privablja tako domačine kot tudi tujce. Dom, ki se nahaja v idiličnem okolju z naravo, ponuja obiskovalcem obilo zabave, tako pri lovljenju rib iz umetno narejenih jezer, kot druženje s prijatelji.