NATAŠA PIRC MUSAR OB OBISKU OBČINE LJUBNO NI SKRIVALA NAVDUŠENJA
Župan Občine Ljubno Franjo Naraločnik je gostil kandidatko za predsednico republike Slovenije Natašo Pirc Musar. Popeljal jo je na ogled prenovljene dvorane kulturnega doma, ogledala sta si muzejske zbirke ter skakalni center Savina. Naraločnik je bil vesel, da je lahko utrip občine in podeželja podelil s Pirc Musarjevo.
Za majhne občine je takšen obisk priložnost, da povemo probleme, ki jih imamo ter se pohvalimo s tem, kar smo dosegli,« je omenil Naraločnik. Občina Ljubno, ki je bila izbrana za najbolj napredno podeželsko skupnost v Sloveniji, je z novitetami, kot sta prenovljena dvorana kulturnega doma, muzejske zbirke in skakalnico naredila lep vtis tudi na predsedniško kandidatko.
Podeželje ima zelo rada in povsod po Sloveniji, kamor se odpravi v zadnjem času, je povsod lepo sprejeta. Všeč ji je tudi, ker po občinah na deželi ni takšnih bitk med levimi in desnimi, ampak se vsi skupaj zavzemajo za večje strateške in razvojne projekte, znajo stopiti skupaj in narediti marsikaj za razvoj občine in kraja. Pri strateških odločitvah bi takšno razmišljanje, če bo predsednica, rada prenesla tudi na višji nivo, da bi se tudi tam znali poenotiti. Dodala je, da se na občinskih nivojih res vidi, sploh v občinah, kjer imajo župani dva ali tri mandate, kako se da veliko narediti.
V občini Ljubno je videla, kako uspešna je lahko majhna občina. Infrastruktura, kot je kulturni dom, občanom omogoča tudi doživljaje kulture na višjem nivoju, prostor za druženje in srečevanja. Utrip je na ruralnih območjih drugačen tudi na področju sodelovanja in pomena društev, za primer je dala gasilce. V manjših občinah opaža, kako so podjetja družbeno odgovorna, dihajo s krajem in prav je, da je tako. Menila je, da so v mestu prioritete drugačne. V manjših okoljih je tudi veliko strateških projektov, ki se jih občine lotevajo skupaj, saj so za vse enako pomembni in je povezovanje zato še veliko bolj pomembno.
»Predsednik republike ima moralno avtoriteto in zaradi svoje neposredne izvoljenosti ima legitimiteto. Dodana vrednost predsednika je ta, da ima petletni mandat in bo zagotovo delal pod najmanj dvema vladama. Če si bo predsednik na začetku mandata določil prioritete, kaj je pomembno za razvoj Slovenije na višji nivo in poenotil politiko pri strateških temah, kot sta zdravstvena in pokojninska reforma, bi se morala pri teh in še drugih strateško pomembnih temah odločitve peljati naprej, ne glede na zamenjavo vlade,« je odgovorila na vprašanje, kakšno moč ima predsednik države.
Ob številkah, koliko ljudi je brez osebnega zdravnika, žensk brez ginekologa, ji je grozno. Ti problemi vsekakor niso nastali čez noč. Zaradi tega ljudje obremenjujejo urgentne centre, tam so nejevoljni, pozabljajo pa, da ljudje nimajo iti kam drugam, je omenila. »Ne vem, kolikšen vpliv lahko ima predsednik države na vlado glede takšnih in podobnih problemov v državi, ampak, če ne bom poskusila, ne bom vedela. V življenju se namreč nikoli ne vdam, preskakujem ovire, podrem zid, če je treba, ker je vredno poskusiti. Vsekakor pa sem podala kandidaturo zaradi želje po boljšem jutri za vse državljane.«
Š. Sem
Fotoarhiv NPM